Úvod > Spravodajstvo > Svet > Sudánske bezpečnostné jednotky páchajú v Darfúre vojenské zločiny, tvrdí Amnesty International

Sudánske bezpečnostné jednotky páchajú v Darfúre vojenské zločiny, tvrdí Amnesty International

Dalšie články v kategórií

KÁHIRA 11. júna (WebNoviny.sk) - Sudánske bezpečnostné jednotky naďalej páchajú "vojnové zločiny a inak vážne porušujú ľudské práva" v regióne Dárfúr, uviedla medzinárodná ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI).

Varovanie prichádza v čase politickej krízy v Sudáne, kde armáda zvrhla dlhoročného diktátora Umara al-Bašíra a proti jej vláde teraz v uliciach protestujú tisíce obyvateľov.

Stiahnutie jednotiek môže ohroziť životy ľudí


Zneužívanie v Dárfúre podľa AI zo strany sudánskych polovojenských jednotiek zahŕňajú ničenie dedín, ako aj "nezákonné zabitia a sexuálne násilie".

Organizácia varuje, že ak sa spoločné mierové jednotky Africkej únie a Organizácie spojených národov (UANMID) stiahnu z Dárfúru, "ľahkomyseľne a zbytočne to ohrozí životy desiatok tisíc ľudí". OSN má o budúcnosti už zredukovaných jednotiek hlasovať koncom mesiaca.

Konflikt vypukol v roku 2003


Konflikt v Dárfúre na západe Sudánu vypukol v roku 2003, keď skupiny tvorené príslušníkmi miestnych kmeňov povstali proti Arabmi ovládanej sudánskej vláde, ktorú obviňovali z diskriminácie.

Vláda zároveň začala čeliť obvineniam, že v rámci odvety voči povstalcom vyzbrojila miestne arabské kmene a vyslala ich bojovať proti civilistom.

Tieto tvrdenia vláda popiera. Jednotky UNAMID vznikli v roku 2007 s cieľom pomôcť ochrániť civilistov v Dárfúre.Viac k témam: Amnesty International, Dárfúr, OSN Organizácia spojených národov
Zdroj: Webnoviny.sk - Sudánske bezpečnostné jednotky páchajú v Darfúre vojenské zločiny, tvrdí Amnesty International © SITA Všetky práva vyhradené.