Rímskokatolícky farský úrad, Vysoké Tatry

Rímskokatolícky farský úrad, Vysoké Tatry

Rímskokatolícky, farský úrad, farnosť, fara vo Vysokých Tatrách

Adresa: Nový Smokovec 113, 062 01 Starý Smokovec
Telefón:052/ 442 5174
E-mail:vysoke_tatry@kapitula.sk

Rozprestiera sa na úpätí Vysokých Tatier od Podbanského až po Tatranskú Kotlinu. Na území farnosti sa nachádza päť kostolov a tri kaplnky. Bohoslužby sa konajú na siedmych miestach. K nim sa pridružuje ďalšia kaplnka v Charitnom domove v Dolnom Smokovci, kde sú rehoľné sestry a samostatný duchovný. V nedeľu je vo farnosti sedem sv. omší a jedna je tiež v kaplnke v Charite v Dolnom Smokovci. V sobotu sú tri nedeľné sv. omše pre tých, ktorí sa nemôžu z vážnej príčiny zúčastniť na sv. omši v nedeľu. Kostoly sú v týchto lokalitách: Štrbské Pleso, Nový Smokovec, Starý Smokovec, Dolný Smokovec a Tatranská Lomnica. Kaplnka je zriadená v liečebnom ústave na Vyšných Hágoch, v Tatranskej Polianke a tiež kaplnka na Mestským úradom v Starom Smokovci, ktorá bola zasvätená sv. Petrovi a Pavlovi. Táto kaplnka bola vlastne prvou murovanou sakrálnou stavbou vo Vysokých Tatrách.

Farnosť Vysoké Tatry bola zriadená spišským biskupom Jánom Vojtaššákom 1. júla 1943. Farským kostolom sa stal kostol Nepoškvrneného Počatia Panny Márie v Starom Smokovci. V rokoch 1997 – 2002 bol postavený nový kostol sv. Petra a Pavla v Novom Smokovci, ktorý bol vyhlásený diecéznym biskupom Mons. Františkom Tondrom pri slávnostnej posviacke 13. júla 2002 za farský. Vo farnosti pôsobia v súčasnosti traja kňazi, čiže farár s dvoma kaplánmi.

Farnosť má približne 3900 veriacich kresťanov katolíkov. Na bohoslužbách sa zúčastňujú tiež pacienti, rekreanti a turisti, ktorí sem prichádzajú posilňovať svoje zdravie a tiež aj hľadať odpočinok. Nech sú pre všetkých návštevníkov naše tatranské kostoly a bohoslužby príjemným priestorom pre čerpanie duchovných i telesných síl.

loader image

Zadaj dopyt firme

Služba Zadaj dopyt vám ušetrí čas a pomôže vybrať najvýhodnejšiu ponuku na výrobok či službu, ktorú hladáte. Vaša žiadosť o cenovú ponuku bude rozoslaná všetkým firmám registrovaným v Katalógu firiem - poskytujúcim služby vo vami označenej kategórii činnosti a regióne.

Admin firmy

Tu môžete upraviť údaje o svojej firme alebo zadať aktuálnu reklamnú ponuku.